null Kéknyelv megbetegedés Bulgáriában (frissített)

Kéknyelv megbetegedés Bulgáriában (frissített)

2014. augusztus 19, kedd

Kéknyelv megbetegedés Bulgáriában (frissített)

A bolgár állat-egészségügyi hatóság tájékoztatása alapján újabb kéknyelv megbetegedéseket állapítottak meg az ország több területén.
Az érintett területek eleinte:Blagoevrad, Varna, Gabrovo, Sliven, Sofia kerületek, valamint Stara Zagora és Stumen régiók. A szeptember eleji jelentések alapján 28 megyéből 21-be jelen van a megbetegedés.
Teljes körű állatszállítási tilalom van életben szarvasmarha- és juhfélék vonatkozásában.
A BIZOTTSÁG a kéknyelv-betegségre fogékony fajokhoz tartozó egyes állatok szállításának ellenőrzése, megfigyelése, felügyelete és korlátozása tekintetében a 2000/75/EK tanácsi irányelv végrehajtási szabályairól szóló 1266/2007/EK RENDELETE (2007. október 26.) 6. cikke alapján Bulgária teljes területe korlátozás alá vont körzet, így az országon belüli és az innen történő állatszállítás csak a rendeletben foglalt feltételek megfelelés esetén lehetséges.
A betegség iránt a házi és vadon élő kérődző állatok egyaránt fogékonyak. A kórokozó vírust a Culicoides nemzetségbe tartozó egyes szúnyog fajok, mint vektorok terjesztik a kérődző állatok között. A kéknyelv-betegség főként a juhokban jelentkezik súlyosabb elváltozásokkal.
 A vírus az érfalakat károsítja, emiatt a megbetegedett állatokban vizenyő, vérzés, nyálkahártya kifekélyesedés alakulhat ki különböző testrészeken. Vemhes állatokban  magzatkárosodást okozhat. A klinikai tünetek általában a fertőzés után 3-7 nappal jelentkeznek, az állatok lázasak, bágyadtak. Az orr- és szájüregből savós-nyálkás váladék szivároghat, emellett kialakulhat könnyezés, kötőhártya-gyulladás. A fej, a fültő, az áll alatti és nyaki területek bőr alatti területe vizenyőssé válhat. Az állatok a nyálzás mellett gyakran kiöltik nyelvüket, mely fokozatosan megduzzad és a kialakuló vérkeringési zavar miatt kékké színeződik. A száj nyálkahártyán fekélyes, elhalt területek alakulhatnak ki. A lábvégek szintén vizenyőssé válhatnak és itt is kialakulhatnak fekélyes területek.
A betegségnek nincs semmilyen emberi egészséget veszélyeztető hatása.
A rendelet az alábbi csatolmányban érhető el.

Letölthető állományok:

Kéknyelv rendelet 1266_2007_EU


Friss hírek

2024. március 21, csütörtök

Közlemény elveszett „fehér könyvről" (2024.03.21.)

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >

2024. március 21, csütörtök

Közlemény elveszett „zöld könyvről” (2024.03.21.)

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Osztályának tájékoztatása.

Tovább >