null Juh- és kecskefélék mozgatása az Unión belül

Juh- és kecskefélék mozgatása az Unión belül

2022. december 14, szerda

Az állatbetegségek terjedésének megelőzése érdekében a kiskérődzők tartásának és mozgatásának számos aspektusát a fertőző állatbetegségekről szóló (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendelet (Állat-egészségügyi törvény, AHL) szabályozza.

A szállítás előtt és közben

A 2019/2035 rendelet szabályokat állapít meg a szárazföldi állatokat tartó létesítményekre és ezen állatok Unión belüli nyomon követhetőségére vonatkozóan. Általános szabályként a létesítményeket és a szállítókat az illetékes nemzeti hatóságnak nyilvántartásba kell vennie. Kizárólag a nyilvántartásba vett vagy engedélyezett létesítményből származó állatok szállíthatók másik tagállamba.

További információ a juh- és kecskefélék tartás bejelentéséről: https://portal.nebih.gov.hu/enar
További információ az élőállat szállítóként történő engedélyezésről: https://portal.nebih.gov.hu/-/eloallat-szallitokent-torteno-engedelyezes-kervenyezese


A juh- és kecskefélék Unión belüli mozgására vonatkozó állat-egészségügyi követelményeket a 2020/688/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet 2. szakasza határozza meg. Ezek a szabályok és kockázatcsökkentő intézkedések biztosítják, hogy az állatok mozgása ne jelentsen jelentős kockázatot az emberi vagy állati egészséget érintő betegségek terjedésére.

Az állatok szállítására vonatkozóan biológiai biztonsági szabályok vannak: az állatok nem szökhetnek ki, és nem hullhat ki ürülék, a vizuális ellenőrzésnek lehetővé kell válnia. A tisztításnak és fertőtlenítésnek a szállítás után a lehető leghamarabb meg kell történnie.

Az állatokat közvetlenül a származási létesítményből a rendeltetési helyre kell szállítani. Ettől eltérve az állatok az illetékes hatóság által engedélyezett létesítményekben is összeállíthatók (az AHL 94. cikke (1) bekezdésének a) pontja).

További információ a patások összegyűjtésére engedélyezett létesítményekről: https://portal.nebih.gov.hu/-/patasok-osszegyujteset-vegzo-letesitmenyek-engedelyezesenek-feltetelei


A gazdasági szereplők csak akkor szállíthatnak juh- és kecskeféléket egy másik tagállamba, ha az (EU) 2020/688 rendelet 15. cikke teljesül (pl. egészségügyi garanciák bizonyos betegségekre). A betegségtől mentes státuszú vagy felszámolási programmal rendelkező övezetbe történő szállításoknak különleges feltételeknek kell megfelelniük (16. és 17. cikk). Az azonnali vágás céljából egy másik tagállamba szállított juh- és kecskeféléknek meg kell felelniük az e rendelet 18. cikkében foglalt követelményeknek.

Egy létesítmény, egy övezet vagy egy tagállam teljes területe a kereskedelem megkönnyítése érdekében a 2020/689/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben meghatározott követelményekkel összhangban betegségtől mentes státuszt érhet el. Az egyes betegségektől, pl. a brucellózistól mentesnek nyilvánított vagy felszámolási programban részt vevő tagállamok és régiók jegyzékét a 2021/620/EU bizottsági végrehajtási rendelet tartalmazza. Tájékoztatási céllal a betegségtől mentes státusszal rendelkező tagállamok és régióik térképei és jóváhagyott felszámolási programjai is megtekinthetők.

További információ Magyarország állategészségügyi státuszáról: https://portal.nebih.gov.hu/kitoresek-es-mentessegek


A TRACES NT rendszerben az adott állategészségügyi bizonyítványt kell létrehozni. A gazdasági szereplők maguk is létrehozhatják ezt a dokumentumot, hogy azt a hatósági állatorvosnak bemutassák. A bizonyítvány az állatokat a teljes szállítás során végigkíséri.

A TRACES NT rendszerben juh (KN-kód: 010410) és kecske (KN-kód: 010420) tagállamok között szállításához a következő bizonyítványok választhatók a rendeltetési célnak megfelelően:

OV/CAP-INTRA-X tenyésztésre és továbbtartásra: (2021/403/EU rendelet I. melléklet 5. fejezet szerint) 
OV/CAP-INTRA-Y vágásra: (2021/403/EU rendelet I. melléklet 6. fejezet szerint)

Az állat-egészségügyi bizonyítványt a feladást megelőzően a területileg illetékes járási hatósági állatorvos igazolja, hogy az állatok megfelelnek a tagállamok közötti szállításra vonatkozó valamennyi követelménynek. A gazdasági szereplők maguk is létrehozhatják ezt a dokumentumot, hogy azt a hatósági állatorvosnak bemutathassák. A bizonyítvány az állatokat a teljes szállítás során végigkíséri.

Területileg illetékes járás keresése: https://jarasinfo.gov.hu/

HATÓSÁGI ÁLLATORVOSOKNAK BIZONYÍTVÁNY KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ elérhető a Nébih INTRANET "TRACES-NT Állategészségügy' alkalmazásban.

További információ a TRACES adatbázisról: https://portal.nebih.gov.hu/traces-allat
A TRACES adatbázisról további információk itt találhatók.

A rendeltetési helyen

A más tagállamból tartott szárazföldi állatokat átvevő létesítmények és vágóhidak üzemeltetőinek ellenőrizniük kell az állatokat, azok helyes azonosítását és a dokumentáció hiánytalanságát. Ha bármilyen szabálytalanságot észlelnek, tájékoztatniuk kell a rendeltetési hely illetékes hatóságát. Ebben az esetben az állatokat el kell különíteni, amíg az illetékes hatóság tanácsot nem ad a további eljárásra vonatkozóan.

Mivel a tagállamok közötti mozgások esetében nincs határellenőrzés, a hatósági ellenőrzésekről szóló (EU) 2017/625 rendelet (OCR) értelmében megkülönböztetésmentes helyszíni ellenőrzéseket végeznek útközben és a rendeltetési helyen annak biztosítása érdekében, hogy a szállítmányok megfeleljenek az állat-egészségügyi bizonyítvány által nyújtott garanciáknak.

További információért lásd az AHL 127. cikkét.

https://food.ec.europa.eu/animals/live-animal-movements/ovine-caprine-animals_en


Friss hírek

2024. április 22, hétfő

Figyelem: Sok használt növényvédő gép tanúsító matricája lejárhatott a közelmúltban

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmezteti a növényvédő gépet üzemeltető termelőket, hogy a kötelező felülvizsgálati rendszer bevezetése óta már másodszor volt esedékes az 5 évnél idősebb gépek 3 évente kötelező műszaki felülvizsgálata. Ha egy permetezőgép nem felel meg az előírásoknak, a hatóság a munka beszüntetésére kötelezheti a gazdálkodót, valamint pénzbírságot is kiszabhat.

Tovább >

2024. április 22, hétfő

Vegyes eredményekkel és számos szankcióval zárult az idei tavaszi szezonális ellenőrzés

Március 1. és április 1. között tavaszi szezonális ellenőrzés zajlott az egész országban. A Nébih irányításával az élelmiszerlánc-felügyeleti szervek 2420 ellenőrzést végeztek, több mint 15 millió forint értékben szabtak ki bírságot, és mintegy 13 tonna élelmiszert vontak ki a forgalomból. A hatósági felügyelők leggyakrabban higiéniai, nyomonkövethetőségi és a dolgozók egészségügyi alkalmasságával kapcsolatos hiányosságokat tapasztaltak. Laboratóriumi vizsgálat céljából a húsvéti időszak népszerű termékeit: a tormákat és a sonkákat vették górcső alá. A cél az volt, hogy az ünnepek alatt is kizárólag biztonságos élelmiszerek kerüljenek a családok asztalára.

Tovább >